Gostynin dla biegaczy

Długie wybiegania (wycieczki biegowe) – to jednostka treningowa, którą najczęściej stosuje się podczas początkowej fazy przygotowań do biegów długich, w której buduje się bazę tlenową, wzmacnia organizm. To najczęściej bieg na trasie crossowej, których wokół Gostynina nam nie brakuje.  Rezerwat Dybanka, Drzewce, Osetnica, otaczające Gostynin lasy i szlaki turystyczne. Na tych ścieżkach możemy wykonać również różnorodne zabawy biegowe, fartleki czy nawet biegi z narastającą prędkością.
Siła biegowa – terenów do pracy nad tym elementem nam nie brakuje. Wzniesienia w Rezerwacie Dybanka to świetne miejsca na podbiegi, trening na schodach (wzniesienie Łyska), a miękkie proste ścieżki są idealne do skipów.
Czego  potrzeba? Na pewno uporządkować istniejące ścieżki: powalone drzewa, śmieci, ubytki w nawierzchni nie sprzyjają bezpiecznemu bieganiu oraz wytyczyć, oznaczyć pętle (zrobić mapki), po których możnaby biegać mając pewność, że się nie zgubimy.

W lasach dobrze się biega, gdy jest widno, ale gdy przychodzi jesień czy zima, biegacze skazani są na bieganie po chodnikach, które są oświetlone. Dlatego konieczne jest wyznaczenie pętli, która będzie oznaczona i dodatkowo oświetlona, nie może też przecinać drogi, aby nie stwarzała zagrożenia. Może więc wzdłuż obwodnicy? Dobrze, aby wyznaczona ścieżka była wyłożona tartanem.

Interwały, tempa itp. to podstawa przy budowaniu szybkości, a bieżnia na stadionie to podstawa. Szczerze mówiąc, nie przychodzi mi do głowy miasto, w którym widziałbym jeszcze żużel 😊. 400 metrowa tartanowa bieżnia to numer jeden w programie. To ważne dla szkół, aby zaliczenia na lekcjach wf-u mogły się odbywać w bezpiecznych warunkach, ale i dla biegaczy amatorów, aby mogli przygotować się do startów na zawodach w całej Polsce, na których reprezentują nasze miasto.

Piotr Józwiak – pasjonat biegów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *