„POLAM” – REAKTYWACJA!!!

POLAM” – REAKTYWACJA!!!

Czy jest możliwy powrót do dawnej świetności miasta, jak za czasów „Polamu”? Jestem przekonana, że tak. Jest to niezwykle trudne zadanie, wymagające dużo pracy wielu osób, środków finansowych i konsekwencji w działaniu, ale warto ten trud podjąć. Ja i mój zespół chcemy zrealizować niezbędne działania, żeby na terenie upadłych zakładów Elgo Lighting Industiries S.A. znów tętniło życie gospodarcze – żeby ludzie mieli pracę, a miasto się rozwijało.

ZSO „POLAM”, a potem ZSO „ELGO” to marka produktowa kojarzona przez lata z oświetleniem drogowym, parkowym i przemysłowym. Uznanie, które zdobyła wynikało z najwyższej jakości produkowanych wyrobów. „POLAM” to w latach świetności miejsce pracy dla ponad 3,5 tys. pracowników – miejsce utrzymania dla większości gostynińskich rodzin. „Polam” był siłą napędową miasta. Ulica Kutnowska w godzinach wczesnoporannych i po godzinie czternastej zamieniała się w rowerowy ,,Wyścig Pokoju”, gdyż rower był wówczas najpopularniejszym środkiem lokomocji.

Dziś teren „ELGO” to zamknięta brama, opustoszałe budynki i wyprzedawane przez syndyka maszyny.

Możliwa jest jednak rewitalizacja tego terenu po dawnym „Polamie”. Nadanie mu nowych funkcji. Oczywiście najpierw najtrudniejsze zadanie związane ze znalezieniem inwestora i wykupieniem terenu zakładu. Dobra oferta inwestycyjna i skuteczne poszukiwanie inwestora. Pokazywanie korzyści i możliwości, jakie wiążą się z inwestycją w Gostyninie. No i oczywiście maksymalne wykorzystanie finansowania zewnętrznego. Możliwości istnieją, trzeba je tylko chcieć wykorzystać.

W czasie konsultacji do gostynińskiego Programu Rewitalizacji w 2017 r. przygotowałam m.in. opis przedsięwzięcia rewitalizacyjnego dotyczącego terenu dawnych zakładów ELGO. Niestety Burmistrz Kalinowski i radni miejscy nie podjęli decyzji, by zaproponowane przeze mnie przedsięwzięcie wpisać do Programu Rewitalizacji.
To by znacznie ułatwiło pozyskiwanie dotacji na inwestycję na terenie byłych zakładów ELGO m.in. z programów pomocowych na przedsięwzięcia rewitalizacyjne.

Trzeba więc zacząć od wpisania planowanej inwestycji do dokumentów strategicznych województwa mazowieckiego i miasta Gostynina. Od kilku miesięcy prowadzę już rozmowy na ten temat m.in. dzięki Marszałkowi Adamowi Struzikowi. Ponadto ruszamy z inicjatywą uchwałodawczą ujęcia przedsięwzięcia rewitalizacyjnego dotyczącego terenu upadłego zakładu ELGO Lighting Industries S.A. (rejon ulicy Kutnowskiej) w „Programie Rewitalizacji dla Gminy Miasta Gostynina na lata 2017-2023”. Prosimy mieszkańców Gostynina o podpisy pod naszą inicjatywą.

W naszych założeniach po dawnym „Polamie” będą nowe firmy, nowe technologie, nowe aktywności, nowe miejsca pracy. Tchniemy życie i nadzieje w to kultowe już miejsce. Jak widzimy nowe funkcje tego miejsca? Możliwe jest powstanie Centrum Rozwoju Biznesu i Innowacji i realizacja projektów badawczo – rozwojowych. Z wykorzystaniem środków pomocowych może też powstać Centrum Nauki „Światło” i Muzeum Światła. To pozwoli na ofertę edukacji przez naukę – ofertę dla dzieci, młodzieży, ale i turystów odwiedzających Gostynin. Dopełnienie nowych funkcji terenu po „Polamie” może być organizacja corocznego „Festiwalu Światła” – atrakcyjnego wydarzenia kulturalnego, ściągającego tysiące uczestników.

Na wszystkie te zadania chcemy skutecznie pozyskiwać dotacje z dostępnych programów pomocowych.

Ja i mój zespół – kandydaci do Rady Miejskiej w Gostyninie wierzymy, że dla dawnego „Polamu” jest światło w tunelu. Dla nas „Gostynin to Miasto Światła”. Pozwolą nam Państwo podjąć się realizacji tego zadania?

Mariola Józwiak – Węclewska
Kandydatka na Burmistrza Miasta Gostynina
KW PSL

Kandydaci do Rady Miejskiej w Gostyninie
KW PSL

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *