Upamiętnienie Cmentarza Żydowskiego

Wielokulturowy Gostynin (inicjatorzy grupy Piotr i Elwira Syska oraz Adam i Magda Sikorscy) w dniu wczorajszym świętował uwieńczenie wielomiesięcznej pracy nad projektem Upamiętnienia Cmentarza Żydowskiego przy ul. Gościnnej w Gostyninie.  Miejsce przez lata opustoszałe, niegdyś licznie odwiedzane przez Żydów, którzy  przybywali na  grób znanego cadyka Jachiela Meria Lipszyca.
Historia nie była łaskawa dla tego miejsca.  Podczas wojny Niemcy, dokonali dewastacji cmentarza, a macew użyli do utwardzenia drogi. Niestety praktyka taka była często stosowana w wielu podobnych polskich miejscowościach.
Wielokulturowy Gostynin na nowo zaznaczył charakter tego miejsca poprzez zebranie odzyskanych fragmentów macew oraz  zamontowanie tablicy kamiennej upamiętniającej Cmentarz Żydowski w Gostyninie. Tekst na tablicy przywołuje pamięć o gostynińskich Żydach i cadyku Jechielu Meirze Lipszycu.
Praca nad tym projektem wymagała nakładów  finansowych, które zostały pozyskane od Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Warszawie, a autorem wniosku była Pani Mariola Józwiak-Węclewska ze  Stowarzyszenia Gostynińskie Centrum Rozwoju Organizacji Pozarządowych Przedsiębiorczości (GCR).
Jest takie powiedzenie: „pieniądze, to nie wszystko” i w tym przypadku jest to również prawdą. Środki zostały pozyskane i pamięć o pochowanych Żydach uhonorowana, ale jeszcze jest ogromna praca nad mentalnością gostynińskiej społeczności, akceptacją historii, sposobem myślenia pozbawionego segregacji i uprzedzeń.
W tym kontekście liczne przybycie młodzieży na Uroczystość Upamiętnienia  napawa optymizmem.

Robert Górski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *