„VIVAT POLSKA! VIVAT NIEPODLEGŁOŚĆ!”

Sobotni wieczór, szósty października roku… no właśnie, którego? Do Zamku Gostynińskiego zjeżdżali się goście żywcem wyjęci z lat 20 ubiegłego wieku – panie w opaskach z piórami na głowie, cygaretkami w ustach oraz panowie w gustownych kapeluszach, białych krawatach, szelkach, pojawili się na wyjątkowym wydarzeniu – Niepodległościowym Balu Charytatywnym pn. „VIVAT POLSKA! VIVAT NIEPODLEGŁOŚĆ!”. Goście ucharakteryzowani na postacie z lat 20, zebrali się celem uczczenia 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Bal rozpoczął się od uroczystego przywitania zebranych gości, w tym pana Arkadiusza Krawczyka z Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, przez panią Mariolę Józwiak – Węclewską przedstawiciela organizatora wydarzenia – Stowarzyszenia „Gostynińskie Centrum Rozwoju Organizacji Pozarządowych i Przedsiębiorczości”. Goście zgromadzeni w Zamku wznieśli toast za wolną Polskę w setną rocznicę odzyskania niepodległości. Po toaście rozpoczął się koncert piosenek z lat 20. Agnieszka Wichrowska przy akompaniamencie  akordeonu (Maciej Kałamucki),  zaśpiewała polskie utwory, przy których bawili się goście w tamtych czasach. Po pierwszej części koncertu, goście rozpoczęli degustację dań tradycyjnej kuchni polskiej z akcentami kuchni regionalnej . Następnie pani Elżbieta Tomczak w towarzystwie tancerzy z Latino Cafe, zaprezentowała trzy  tańce z lat 20. Po tej prezentacji, zaproszeni goście wyszli na parkiet i zaczęli tańczyć przy oprawie muzycznej zapewnionej przez pana Andrzeja Gontarka. Podczas Balu działała również fotobudka – goście mieli do dyspozycji różne akcesoria charakterystyczne dla mody lat 20., w których mogli pozować do zdjęć.

Celem charytatywnym Balu było wsparcie finansowe dla integracyjnego placu zabaw dla dzieci w Gostyninie. Odbyły się licytacje i zbiórka środków do puszek, za które odpowiadała Gostynińska Spółdzielnia Mieszkaniowa. Najcenniejszym przedmiotem licytowanym w czasie Balu był dar Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Dudy –  płaskorzeźba z wizerunkiem Pałacu Prezydenckiego. Zebrano łącznie 1 300 zł.

Dzięki współpracy z Partnerami projektu, w Balu uczestniczyły grupy społeczne o utrudnionym dostępie do usług kulturalnych (m.in. seniorzy, osoby z niepełnosprawnościami).

Zebrani goście bawili się do samego rana, hucznie świętując 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Organizacja  Niepodległościowego Balu Charytatywnego pn. „VIVAT POLSKA! VIVAT NIEPODLEGŁOŚĆ!” odbyła się dzięki przyznanemu dofinansowaniu ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich w ramach którego Stowarzyszenie „Gostynińskie Centrum Rozwoju Organizacji Pozarządowych i Przedsiębiorczości” realizuje projekt pn. „Centrum Rozwoju Organizacji Pozarządowych w Gostyninie”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *